Bihari János Alapfokú Művészeti Iskola

2740 Abony, Kálvin János u. 1.  
Telefon:
06 53/360-037, 06 53/562-183   Telefon/fax: 06 53/360-931
E-mail: bihari.zeneiskola@gmail.com
Telephelyeink:
2740 Abony, Báthory István utca 2.;   2740 Abony, Kálvin János utca 11.;   2740 Abony, Szelei út 1.

Iskolánk története

zenesuli kicsi

A Bihari János Alapfokú Művészeti Iskola,

mint az ország első falusi zeneiskolája 2012-ben ünnepelte fennállásának 60. évfordulóját.

A zeneiskola 1952-től nagymértékben hozzájárul Abony város kultúrájának gondozásához, a közösségi művelődéshez, a város kulturális színvonalának emeléséhez, helyi és országos közművelődési, tanulmányi, zeneművészeti versenyeken elért kiemelkedő teljesítményével.

A zeneiskolából az elmúlt 60 évben közel 200 zenetanár, énektanár, hangszeres művész került ki. Az ország minden tájára, országhatárainkon túlra vitték az abonyi Bihari János Zeneiskola hírét.

A következőkben egy kis ízelítőt szeretnénk nyújtani iskolánk történetéből, életéből és az elmúlt évek eredményeiből.

A Bihari János  Alapfokú Művészeti Iskolának meghatározó szerepe volt és van Abony város művészeti-szellemi életében.

Az abonyi Bihari János Zeneiskola 1952-ben az ország első falusi zeneiskolájaként nyitotta meg a kapuját a tanulni vágyók előtt.

Az alapító igazgató Szabó Sándor volt, később ő terjesztette ki egész Pest megyére az állami zeneoktatást. Az abonyi zeneiskola alapította hajdanán a váci, szentendrei, érdi, nagykátai, albertirsai, monori, pilisvörösvári, zsámbéki, tápiószentmártoni, pilisszentiváni, tápióbicskei, tápiógyörgyei zeneiskolákat, és még több mint 15 kis iskolát, melyek nagy része mára szintén önálló zeneiskola lett.

Az intézmény sikeres volt és ma is sikeres szakmailag, megyei és országos versenyeken az elsők között végeztek és végeznek az abonyi zeneiskolások. Az iskola számos növendéke művészdiplomát szerzett, és ma is jó hírét viszik az iskolánknak itthon, és külföldön egyaránt.

Legkiválóbb művészeink nevének felsorolása a teljesség igénye nélkül:

Kiss Sándor – klarinétművész
Sárközi József – ütőművész
Ecseki Anikó – hegedűművész
Vajda Eliza – hegedűművész
Pivon Gabriella – fuvolaművész
Szabó Rozália – fuvolaművész
Varga Fruzsina – fuvolaművész
Skultéti Andrea – fuvolaművész
Kovács Melinda – fuvolaművész
Szabó Gabriella – fuvolaművész
Tarkó Tamás – trombitaművész
Flammer Vera – kürtművész
Flammer István – kürtművész
Gulyka Péter – kürtművész

Se szeri se száma azoknak, akik zenetanári- vagy énektanári diplomát szereztek iskolánk volt növendékei közül, és jelenleg is az alapfokú zeneoktatásban tanítanak itthon Abonyban, vagy az egész ország területén.

Különösen fontosnak értékeljük, hogy volt növendékeink visszatértek iskolájukba tanítani régen, és még napjainkban is így van ez. Fontos a kötődés, a gyökerek ismerete, a hagyományok tisztelete.

Zeneiskolánk szinte minden évben, – így a jelen tanévben is – beiskoláz tanulókat zeneművészeti szakközépiskolákba.

Jelenleg több volt növendékünk tanul pl. Budapesten, Kecskeméten, Szegeden zeneművészeti szakközépiskolákban és zeneművészeti főiskolákon, illetve a Zeneakadémián.

Iskolánkban fúvós és vonós zenekarok működnek, melyek szintén nagy múltra tekintenek vissza. 1954-ben már létezett egy kis létszámú fúvószenekar. Az 50-es évek végétől megalakult a vonószenekar is. A zeneiskola tanulói létszáma az 1980-as évek elejétől fúvós irányba tolódott, ez magával hozta a fúvós zenekar megerősödését. A vonószenekar a helyi zenei általános iskola kórusával együtt szép sikert aratott csehszlovákiai vendégszereplésükön, ez a közös munka a mai napig tart.

Együtteseink a hazai sikerek mellett közel 20 országban jártak, 13 nemzetközi versenyt nyertek meg, és külföldi díjakat szereztek:

Rostock (NDK) – 1980. Nagydíj

Hammelburg (NSZK) – 1986. I. díj

Neerpelt (Belgium) – 1987. I. díj

Valencia (Spanyolország) – 1988. I. díj

Kerkrade (Hollandia) – 1989. II. és III. díj

La Havre (Franciaország) – 1990. Nívódíj

Aalen (Németország) – 1991. Fesztivál

Dimone (Izrael) – 1992. Hangversenykörút

Riva del Garda (Olaszország) – 1995. I. díj

Chamble (Franciaország) – 1990. Fesztivál

Réty (Románia) – 2000. Fesztivál

Ufhausen (Németország) – 2001. Fesztivál

Több nagy nemzetközi rendezvény bonyolódott az abonyi zeneiskolában.

A Bihari János Alapfokú Művészeti Iskola feladata az alapfokú művészetoktatás, a zeneművészet oktatása. A művészetoktatás lehetővé teszi a tanulók érdeklődésének, képességének és tehetségének megfelelő középiskolai illetve szakiskolai továbbtanulást, pályaválasztást.
A nevelőtestület a hangszeres tudás elsajátítása mellett a gyermek teljes körű fejlesztésére és olyan közeg megteremtésére törekszik, amelyben a zene szeretete természetes, hozzájárulva ezzel a harmonikus, érzelem gazdag személyiség kialakulásához.
Az intézmény mindennapjait meghatározó elvek, módszerek és az itt oktató pedagógusok elkötelezettsége biztosítja a hatékony ízlés- és emberformáló tevékenységet, a művészetek szeretete által boldogabbá váló generáció felnevelését.

A Zeneiskola, mint alapfokú művészetoktatási intézmény sajátos helyet foglal el a közoktatás rendszerében.

Hitvallásunk a művészeti nevelésről:

A művészeti nevelés alapvető minden gyermek fejlődésében. Ez a képzés azért fontos a fejlődő gyermek nevelésében, mivel a művészet és a művészeti nevelés elsődleges értékei egybeesnek alapvető értékeinkkel.
Az alapfokú művészeti iskola egyike azoknak a nevelési színtereknek, ahol a nevelés hatékonyságának függvényében értékek jönnek létre. Mivel a művészeti oktatásnak képességfejlesztő és értékközvetítő, speciális szakirányú tehetséggondozó és személyiségfejlesztő hatása van, ennek megfelelően egy művészeti tárgyakat oktató iskola profilja nem lehet egyoldalú tárháza egyetlen irányzatnak sem. Nevelési céljaink az egyéni és a közösségi nevelés útján teljesedhetnek ki.
A művészetoktatás célja, hogy legyen kiegészítője a közoktatásnak, fejlessze az alapműveltségre építve az egyén képességeit, tehetségét, amely végezetül teljesedjen ki a közösségi formákon belül.

Ezek a képességek a következők:

  • aktivitás,
  • együttműködés
  • kreativitás
  • belső koncentráció (figyelem, munkamorál, kitartás),
  • minőség felismerése,
  • szereplési készség.

Mind olyan képességekre gyakorol fejlesztő hatást, amelyre az embernek a hétköznapi életben és munkájában egyaránt szüksége van.
Ezeket a célokat pedagógusaink az alapfokú művészeti oktatás tantervein keresztül képesek teljesíteni úgy, hogy a tehetséges fiatalokat egy-egy területen magasabb művészeti szintre juttassák.

Ezeken belül kiemelt szempontok:

  • művészeti készség fejlesztése,
  • az elméleti oktatás fontos szerepe, nyitás a technikai fejlődés irányába,
  • tehetséggondozás,
  • nemzeti kultúra, népi hagyományok ápolása, megőrzése,
  • hátrányos helyzetűek differenciáltabb fejlesztése.

A művészeti nevelés jelentősége az európai integráció miatt is megnőtt, hiszen az EU-hoz való csatlakozás feltételezte a közös európai kulturális szintet az oktatásban, módszerekben, tantervekben, pedagógiai ismeretekben egyaránt. Ennek következtében a művészeti iskola továbbképzési programjában is jelentős szerepet kap az új személyiség és képességfejlesztő pedagógiai módszerek megismerése. Kiemelt célként fogalmazódik meg a differenciált művészeti képességfejlesztés, ezen belül is a tehetséggondozás.

Tapasztalatok szerint minden gyermekben szunnyad valamilyen fajtája a tehetségnek. Kérdés, hogy ezt környezete és mi, pedagógusok észre vesszük-e időben, és biztosítani tudjuk-e fejlődésüket. Tanáraink felelőssége ebben igen nagy.

A művészeti iskola feladata, hogy megadjon ehhez minden szakmai hátteret, gondoskodjon az utánpótlásról, különböző módszerekkel és technikákkal keresse meg a tehetségeket, nekik színes képzési lehetőséggel biztosítsa a választást, az átjárhatóságot egyes szakok között, tágítsa látókörüket, adjon élményt.

Abonyban közel két évtizede rendezünk a Fúvószenekari Egyesülettel Pünkösd tájékán Fúvószenekari Fesztivált, melyre az ország minden tájáról érkeznek résztvevők. Zenekaraink (fúvós, vonós) rendszeresen utaznak külföldre, versenyekre, fesztiválokra (Németország, Franciaország, Erdély, Lengyelország, Szlovákia, Csehország, stb.)
A Fúvószenekar havi rendszerességgel szerepel a régiónkban, növendékeink nyáron zenei táborokban vesznek részt (balatonszárszói zenei tábor, ütős tábor).

Az intézmény saját rendezvényei, hagyományai:

Minden évben megismétlődnek az aktuális időpontokban:

  • Növendék hangversenyek,
  • Zenei Világnap, október 1.
  • Adventi hangverseny,
  • Karácsonyi hangverseny,
  • Újévi Koncert (Fúvószenekar)
  • Magyar Kultúra Napja
  • Bihari évforduló
  • Alapítványi Bál
  • Fúvószenekari Fesztivál
  • Tanári hangverseny
  • Nyári Zenés Esték
  • Amatőr Színjátszás zenekari kísérete

Városunkban, Abonyban és a környékbeli településeken kulturális eseményeken, kiállítások megnyitóin rendszeresen veszünk részt, élőzenei produkciókkal színesítjük a különböző rendezvények programját, hangversenyeket szervezünk.
Iskolánk a város társadalmi életének, nemzeti és helyi ünnepeknek, kulturális egészségügyi- és sport rendezvényeknek állandó résztvevője. Az intézmény tanulói, tanárai, kamaracsoportjai, zenekarai a társadalmi rendezvények aktív szereplői.

[wptb id=3047]

Az intézmény jövőképe, ennek érdekében végzett tevékenységek, erőfeszítések:

Intézményünk életében jelentős esemény volt, hogy 2012-ben lebontásra került a régi zeneiskola épülete. Helyére felépült a Kultúra Háza, mely szerves egységet alkot az új zeneiskola épületével.2013-ban megvalósulhatott az a régi álmunk, hogy szép új korszerű épületbe költözhettünk. Ezáltal ma már megfelelünk a kor igényeinek és így vonzóvá tesszük a XXI. században mindazokat a zenei neveléstől független tárgyi feltételeket is, amely a mai kor emberének elengedhetetlen feltétele.

Szeretnénk, és akarjuk folytatni azt az évtizedek óta megkezdett szakmai munkát, melyet 1952-ben elkezdtünk. Még magasabb színvonalon biztosítsuk Abonyban a zenei nevelést, melynek egyik meghatározó pillére a teljes szakos ellátottság biztosítása. A minőségi munka, a minőségi zeneoktatás kérdése a legfontosabb ügy számunkra, a színvonal állandó emelése, a zenekultúra terjesztése. Méltó legyen működésünk ahhoz a tényhez, hogy Abonyban alakult meg az ország első falusi zeneiskolája 1952-ben, és innen terjedt el egész Pest megyében az állami zeneoktatás. Büszkén vállaljuk múltunkat, eredményeinket, és bízunk benne, hogy a jövőben is hasonló szép sikereket érünk el.

Eredményeink:
2002/2003. tanév
Kürt
1 különdíj
(Kisújszállás)
2004/2005. tanév
hegedű
döntőbe jutott 1 növendék
(Szombathely)
2005/2006. tanév
fuvola
III. hely (1 növendék)
(Kaposvár)
mélyréz
III. hely (1 növendék)
(Kiskunfélegyháza)
2006/2007. tanév
kürt
1 különdíj
(Kisújszállás)
2005/2006. tanév
zongora
I. helyezett
(Cegléd)
kamarazene
Nívódíj
(Cegléd)
fuvola
III. díj (1 növendék)
(Cegléd)
2006/2007. tanév
fuvola
I. díj (1 fő)
(Cegléd)
II. díj (1 fő)
(Cegléd)
szolfézs
Arany Diploma
(Budapest)
2009/2010. tanév
[wptb id=3085]
2010/2011. tanév
[wptb id=3087]

A 2011/2012 tanév aktuális eredményeiről a teljesség igénye nélkül néhány kiemelkedő teljesítményről szólnék. Szeptember végén két csapattal vettünk részt Dunakeszin a Liszt- emlékév alkalmából a Hungaroton Zenei Vetélkedőn, ahol mindkét csapatunk előkelő helyezést ért el.

A 2011/2012-es tanévben dr. Gajdos István József növendéke, Urbán Dávid bejutott   Zalaegerszegre, az Országos Trombitaverseny döntőjébe. 2011. december 04-én a hatvani Országos Kamarazene Fesztiválon Búzás Dóra hegedűs növendéke, Bognár Szonja maximális pontszámmal első díjat nyert. 2011. december 16-án iskolánk Kortárs Zenei Vetélkedőt rendezett, melynek játékvezetője Varga Károly volt. A napokban Pomázon az Országos Fuvolaverseny területi válogatóján vettünk részt, és bízunk benne, hogy Petrezselyem Eszter Zsófia bekerül az országos döntőbe.

2012/2013-as tanév eredményei:
[wptb id=3091]
2013/2014-es tanév eredményei:
[wptb id=3097]
2014/2015-ös tanév eredményei:

I.Bihari János Hegedű- és Vonós Kamarazenei Fesztivál
2014. október 21.

SZÓLÓ KATEGÓRIA

I. Korcsoport:
Sánta Luca - Felkészítő tanár: Búzás Dóra - Ezüst

II. Korcsoport:
Bognár Szonja - Felkészítő tanár: Búzás Dóra - Arany
Bevíz Fruzsina - Felkészítő tanár: Szekeresné Berta Edit - Ezüst

III. Korcsoport:
Török Anna Borbála - Felkészítő tanár: Búzás Dóra - Ezüst
KAMARA KATEGÓRIA

I. Korcsoport:
Bevíz Fruzsina, Csucsulya Anita, Fekete Fanni - Felkészítő tanár: Szekeresné Berta Edit, Sörös Éva - Dicséret
Fekete Fanni, Tóth Rita, Virág Dóra - Felkészítő tanár: Sörös Éva - Dicséret
Szabó Lídia Borbála, Tóth Lili - Felkészítő tanár: Búzás Dóra, Polyákné Györe Éva - Nívó díj
Bognár Szonja, Török Anna Borbála, S. Tóth Izabella - Felkészítő tanár: Búzás Dóra, Dóra Hajnalka - Kiemelt Nívó

VI. Hatvani Országos Zeneiskolai Barokk Fesztivál
December 11-12.

Bognár Szonja- hegedű                     II. helyezett
Felkészítő tanár: Búzás Dóra
Zongorán kísért: Dóra Hajnalka

Bihari Kvartett:

Koncsik Treczker Tibor Gábor- trombita
Urbán Bianka és Barati Bendegúz - tenorkürt
Felkészítő tanár: Dr. Gajdos István József

VII. Pest Megyei Kamarazenei Fesztivál és Verseny
2014. november 28. Cegléd

I.korcsoport: 
Kiemelt Nívó díj: Bognár Szonja, Török Anna Borbála- hegedű és S. Tóth Izabella-zongora
Felkészítő tanár: Búzás Dóra, Dóra Hajnalka

Nívó Díj: Dénes Veronika- furulya és Mucsi Roland- gitár
Felkészítő tanár: Benedekné Török Annamária, Nagypálné Dienes Erika

Dicséret Díj: Bevíz Fruzsina, Csucsulya Anita- hegedű és Fekete Fanni- gordonka
Felkészítő tanár: Szekeresné Berta Edit, Sörös Éva

II. korcsoport:
Kiemelt Nívó Díj: Vincze Tibor István, Koncsik Trecker Tibor Gábor-trombita és Urbán Boglárka- tenorkürt
Felkészítő tanár: Dr. Gajdos István József

III. korcsoport: 
Kiemelt Nívó Díj: Benke Márta, Kiss Alexandra és Petruczné Bozsó Klára- klarinét
Felkészítő tanár:Petruczné Bozsó Klára

Nívó Díj: Varga Noémi, Bognár Szonja, Török Anna Borbála,
Seres Lujza Panna, Abonyi Kata, Kovács Ildikó Réka- hegedű
Felkészítő tanár:Búzás Dóra

  Dicséret Díj: Rácz Zsolt Alex, Gulyás Petra, Kelemen Ferenc Tamás,
Petrucz György- trombita
Felkészítő tanár:Petrucz György

2015/2016. tanév

[wptb id=3114]

2016/2017. tanév

[wptb id=3119]
A 2007. évben végzett minősítési eljárás során intézményünket „Kiváló”- ra minősítették.